DiRT 4
recenzował Adrian Pawliszyn dnia 20 Czerwca, 2017
Seria DiRT od początku stoi na najwyższym poziomie w kategorii wyścigów samochodowych. Od dawna nie doświadczyłem lepszej rozgrywki jak właśnie w DiRT 4. Na ukończenie gry, oczywiście nie na najwyższym poziomie :) wystarczyło mi ok. 14 godzin. Jak dla mnie jest to wystarczająca ilość czasu, aby porządnie pograć. Mogłem również skorzystać z wyższego poziomu trudności jednak ten czas jaki spędziłem jest dla mnie wystarczający. Niestety nie mamy na stanie kierownicy co głównie przyczyniło się do ustawienia słabszego poziomu trudności.

Gra rozpoczyna się od bardzo fajnego wyboru trudności. Otóż, jeżeli nie mamy pewności co do wyboru poziomu trudności to na samym początku otrzymamy kilka etapów ćwiczeniowych przez, które po ich zakończeniu gra zasugeruje nam sama jaki poziom będzie dla nas odpowiedni. Bardzo pomocne. W trybie kariery twórcy postanowili kierować się głównie dobrą zabawą, przez co powstała tzw. Akademia DiRT. Akademia ta charakteryzuje się ogromnymi powierzchniami treningowymi na której możemy poszaleć w celu opanowania podstaw kierowania pojazdem i podszkolenia się w technice kierowania samochodem.


Ciekawym aspektem w DiRT 4 jest to, że musimy częściowo skupić się na naszym zespole rajdowym. Na początku zaczynamy jako kierowca dla losowego zespołu. Jednak już po kilku zwycięskich rajdach mamy wystarczającą ilość kredytów, aby zbudować własną załogę. Aspekt ten zmusza nas również do podejmowanie decyzji o naszej marce i naszych sponsorów, którzy w dłuższej perspektywie mają decydujące znaczenie dla naszego końcowego sukcesu.

Jeżeli chodzi o samą rozgrywkę, czyli system starowania, to jestem tu mile zaskoczony. Każda odsłona DiRT stałą na najwyższym poziomie, a w DiRT 4 postawiono poprzeczkę znacznie wyżej przez co system sterowania jest fantastyczny. DiRT 4 w swojej ofercie posiada aż cztery tryby rozgrywki. Rally, Historic Rally, Land Rush oraz Rallycross. Według nas najlepszym z nich jest tryb Historic Rally, w którym są losowo lub własnoręcznie generowane trasy co pozwala na większe urozmaicenie podczas rajdów.


Jednym z dwóch niepokojącym elementem jaki dało się zauważyć jest, że nie dostosowano realizmu zniszczeń. Otóż czasami po delikatnym skoszeniu pobocza i drobnym draśnięciu barierek możemy doszczętnie uszkodzić auto, a czasami po kilkukrotnych czołowych zderzeniach dojedziemy spokojnie do mety. Taka sytuacja zdarzyła mi się kilkukrotnie więc jak piszę jest to element niedopracowany w tej odsłonie. Drugim niezadowalającym elementem w DiRT 4 jest grafika. Niestety dając ją do porównania z DiRT 3 na PC to właśnie trójka jest ładniejsza. Recenzja wykonana została na wersji PS4 ale niestety jest zbyt duża różnica w grafice, aby tego elementu nie poruszyć. Oczywiście nie zrozumcie nas źle, grafika jest ładna, i to nawet bardzo, jednak w porównaniu z wieloma innymi grami na PS4 można znaleźć znacznie lepsze szaty graficzne.

DiRT 4 to wspaniały pakiet dla graczy zwracających uwagę na dobra rajdową zabawę. Akademia jak i generowanie map robi bardzo dobre wrażenie przez co gra nie tak szybo się znudzi. Po tych 14 rozegranych godzinach nie czuje „przejedzenia” DiRT'em czwórką i z chęcią od czasu do czasu do niej wracam, nawet pomimo tych drobnych niedociągnięć.
DiRT 4
DiRT 4
Plusy
+ tryb kariery
+ generator tras
+ akademia
+ bardzo dobra fizyka
+ własny zespół
Minusy
- niedopracowany system zniszczeń
- grafika
-licencje, a właściwie ich brak
8/10